Uudised Trüki lehekülg Saada link sõbrale
95 AASTAT RELVARAHU ALGUSEST
02.01.2015

3. jaanuaril kell 10.30 möödub 95 aastat hetkest, mil Eesti – Nõukogude Venemaa rindel vaikisid relvad. Eesti oli ohvrite hinnaga kindlustanud endale riigina püsimajäämise. Vabadussõja lahinguväljadel oli langenud üle kahe tuhande mehe, haavadesse-haigustesse suri teist sama palju. Ühtekokku kaotas Eesti üle kuue tuhande mehe surnuna, haavatuid oli kaksteist tuhat.

Anti välja 3224 vabaduse risti, neist 2077 Eesti kodanikele, välismaalastest enim inglastele ja soomlastele. Sõjale järgnenud kahe aastakümne jooksul püstitati 170 peamiselt kihelkondlikku mälestusmärki, millest kaheksa elasid ime kombel üle N. Liidu okupatsiooni.

 

 

Kakskümmend viis aastat tagasi taastas Eesti Muinsuskaitse Selts relvarahu mälestushetke pühitsemise avalikult. 3. jaanuaril 1990 kell 10.30 saatis Eesti Raadio eetrisse vastava märguande, trammid ja trollid jäid seisma. Sestsaadik on mälestushetke peetud igal aastal.

 

Kutsume Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval 3. jaanuaril kogu Eesti rahvast, s.h. riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutusi, kogudusi, seltse ning kõiki kaaskodanikke kell 10.30 minutiks peatuma – kuulatama  kirikukellade helinat, et anda au nendele, kelle ohvrimeelsus tegi võimalikuks meie oma riigi.

 

Süüdakem küünlad kõikide Vabadussõja ausammaste juures üle terve riigi, aga ka kodudes! Kandkem sel päeval rinnas sinimustvalgeid värve – linti, rosetti või lipumärki. Heisakem hoonetel ja sõidukeil sinimustvalged lipud!

 

Tallinnas Võidusamba jalamil on üles rivistatud aukompanii. Kõlavad signaalid „Head ööd!“ ja „Äratus!“ Sõnavõttudega esinevad kaitseminister Sven Mikser ja Reaalkooli õpilane Katariina Päts. Vaimulikule palvele järgneb pärgade asetamine.

 

Kõik on oodatud!

 

 

Eesti Lipu Selts

Eesti Muinsuskaitse Selts

Kindral Johan Laidoneri Selts

MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum

SA Jaan Poska Mälestusfond

 

 

Tallinnas,  2. jaanuaril 2015


 

Tel.  51 35 652

 

 

Eelmisele lehele